Wyszukiwarka
Wydawnictwo

Polska Niezwykła - Świętokrzyskie w.2023

PROMOCJA
Dostępność:Wysyłka w 2-3 dni robocze
Wydawnictwo:Demart
Autor:praca zbiorowa
Kod kreskowy:9788379126330
Cena:41,00 zł
60,00 zł
Ilość:
Opis

Za sprawą zróżnicowanej budowy geologicznej w starych Górach Świętokrzyskich na turystów czekają jaskinie, z najbardziej znaną w Polsce jaskinią Raj koło Chęcin, gołoborza (wielkie bloki skalne) w najwyższych partiach, czyli Łysogórach, szlaki z marmurowymi akcentami (nieczynny kamieniołom) w Paśmie Zelejowej i wiele innych.

Turyści tłumnie odwiedzają również Święty Krzyż, zamek w Chęcinach, świętokrzyskie dymarki w Nowej Słupi, gdzie organizowane są festyny archeologiczne, Krzemionki Opatowskie ze zrekonstruowaną neolityczną kopalnią krzemienia pasiastego, wreszcie Kielce, które oprócz zabytkowych budowli oferują atrakcje stricte geologiczne.

Bardzo znany jest rezerwat Kadzielnia (z amfiteatrem w wyrobisku kamieniołomu otoczonym zespołem jaskiń), a nieco mniej popularny rezerwat Ślichowice, gdzie w dawnym wyrobisku kamieniołomu znajduje się tzw. fałd obalony naocznie tłumaczący procesy tworzenia i zmian górotworów.

W rejonie Bałtowa i Stąporkowa odnaleziono i wyeksponowano dla odwiedzających wiele śladów obecności dinozaurów. W małym województwie świętokrzyskim jest dużo lasów. Nie bez powodu utworzono tam aż 9 parków krajobrazowych oraz Świętokrzyski Park Narodowy z Puszczą Jodłową. W tym regionie nie brakuje też świadectw działalności naszych przodków: starych klasztorów i kościołó (na szlaku cysterskim są Sulejów, Wąchock, Koprzywnica i Jędrzejów) , zamków strzegących niegdyś pogranicza polsko-śląskiego (np. Chęciny). Stosunkowo niewielkie obecnie miasta, takie jak: Bodzentyn, Chęciny, Iłża czy Sandomierz odegrały znaczącą rolę w naszej historii i są pełne atrakcji oraz pamiątek z przeszłości. Wiele osób zainteresują zapewne pozostałości obiektów Staropolskiego Okręgu Przemysłowego najstarszego na ziemiach Polski(w Słupi Wielkiej jest muzeum, a na trasie SOP znajdują się aż 32 unikatowe obiekty).


Autor: praca zbiorowa
Rok wydania: 2023
Oprawa: broszurowa
Liczba stron: 184
Cechy
Autor:
praca zbiorowa
Liczba stron:
184
Okładka:
broszurowa
Rok wydania:
2023
Galeria
Zapytaj o szczegóły
Twoje pytanie:
weryfikator